en-Arteterapie - antistresové omalovánky pro dospělé

20/05/2017

Už jsou všude - v knihkupectvích, papírnictvích, výtvarných potřebách, na e-shopech... Registruji je od momentu, kdy se objevily, ale nikdy mě nenapadlo si je koupit a vyzkoušet, proč za tím lidi tak šílí. Maluji přece obrazy, nebudu se piplat s omalovánkou, říkala jsem si jako opravdový dospělák. Jako opravdový, vážný a racionální dospělák a přece umělec, že. Hm.

No a pak mě jedna neuvěřitelná žena, co žije pastelkama, navigovala do jedné skupiny na Facebooku, kde tisícovky lidí sdílí svou vášeň pro omalovánky a pastelky a sdílí svoje dílka - a spadla mi čelist! V tu chvíli mi docvaklo pár věci:

Toto FUNGUJE.

Antistresové omalovánky jsou opravdu funkční, domácí formou arteterapie - léčivé kreativity. Tisícovky lidí si po práci sednou večer k omalovánce, vezmou svou sbírku pastelek nejnádhernějších barev a pečlivě vytvářejí z černobílé předlohy živé, osobité dílko, které ožije individuálním výběrem barev a technik. Kladení barev jedné za druhou dokáže člověka pohltit a dostat do stavu klidu míru v mysli. Zní to jako otřepaná fráze, ale skutečně to tak je. Jen je potřeba si správně vybrat typ obrázků.

Je to hrozně PRAKTICKÉ!

To mě jako malířku fascinuje. Že za dvě minuty máte vše připraveno k tvoření a za dvě minuty to po skončení zase sbalíte. Můžete to vozit všude sebou a třeba vyplňovat prostoje a čekání malováním, namísto ťukání do smartfónu. Stačí omalovánky, podložka a pastelkovník či penál s pastelkama.

Kreativita pro každého

I pro ty, co mají pocit, že jim výtvarný talent chybí. Tohle je geniální způsob, jak si i tito lidé můžou vytvořit hezký obrázek a třeba si ho i zarámovaný pověsit na zeď, anebo se jen tak kochat vlastními sílami vymalovanou knihou. Dokončení každého obrázku přináší krásný pocit uspokojení, který opravdu stojí za to. Stejně, jako když domalujete obraz, došijete sukni či zasadíte rajčata. Něco hmatatelného jste vytvořili.

Obrázků je opravdu v současné době už nepřeberně, a každý může zvolit styl, který mu je nejbližší. Docela dost předloh se dá volně stáhnout z internetu. Sešity omalovánek se dají koupit v každém papírnictví. Pokud někdo touží po ucelené, hezky svázané knížce s předlohami, také najde velký výběr, převážně na e-shopech. Různé přehledy oblíbených autorů omalovánek pro dospělé si lehce vyhledáte, já bych v některém z příštích článku vypíchla ty, kteří zaujali právě mne.

Ale protože já si nejradši vše nakreslím sama, pustila jsem se do výroby vlastních obrázků. Tohle je zatím malá ukázka, další přibývají a brzy se o ně podělím. Věřím, že své fanoušky také najdou :)

A ještě bych se ráda vrátila k výše zmíněné osůbce, která mě v tomto směru tak inspirovala - její neutuchající energie a hravost mě navedla k tomu, objednat si na jejím e-shopu kromě jiného i 50 ks sadu pastelek a jakmile jsem s nima začala kreslit, pak už bylo vše jasné. Třeba bude inspirovat i vás... Tato pastelková lady se jmenuje Jana Adolfová a její obchůdek je tady:

https://famtoys.cz/cs/


Na pastelky a různé způsoby vymalování si posvítíme v příštích článcích, zatím ahoj :-)