en-Digitální malba č.3 - textury a drapérie

27/12/2017

Po dalších dvou lekcích digitální malby v Draw planet jdu opět s kůží na trh a přináším krátký přehled toho, co jsme se naučili. Všechny obrázky berte prosím jako amatérské pokusy, poprvé v životě vyškrábané do "desky" (jak se říká grafickému tabletu),  které by ještě potřebovaly vylepšit a doladit (nebyl čas...).

Lekce č. 5 - Textury

Naučili jsme se přidat na "zeď" vzor omítky a doladit ho vrženým stínem (obr. 1), dále jsme malovali kov a jeho hladký lesk (který jsem si neuložila) pomocí nástroje ztmavování a zesvětlování a následně jsme tento kov opatřili "rzí" a několika škrábanci (obr. 2). Ono se to nezdá, ale ty škrábance mi daly docela zabrat a stejně pořád vypadají hodně uměle.

Co se týče dalších druhů textur, vlastně ta nejjednodušší cesta je vždy použít některý ze speciálních štětců a udělat si z něj něco jako razítko na podklad. Například omítku i rez jsme dělali pomocí štětce "old canvas", který má takový univerzální vzor - přijde mi, že se dá požít nejen na "staré plátno", omítku, rez, ale i třeba na povrch hladké skály anebo na nějakou hrubou tkaninu. Ale těchto speciálních štětců existuje mnoho, stačí si jen vybrat ten správný.

Podobně, jako rýhy na kovu můžeme namalovat i jzvy na kůži, jen jemněji a můžou tam být i drobné prasklinky, nepravidelnosti a jiné "radosti", které nastanou, když se rána na kůži špatně zhojí ... přiznávám, jizva mě moc nebavila a je to vidět, spíš jsem si hrála s tím okem :)

Stékající kapka mě naopak bavila velmi - tvořili jsme ji čistě jen pomocí malování štětcem a použití různých průhledností, ke konci zjemnění obrysů nástrojem rozmazání prstem.

A tady máme pramen vlasů a opět byl v akci hlavně nástroj rozmazávání prstem a funkce zesvětlování a ztmavování.

Lekce č. 6 - Drapérie

Témou lekce byly látky, různě zavěšené anebo pokrčené. Světlo dopadající na bavlněnou látku se odráží jinak, než na lesklém saténu, každá látka se taky jinak krčí a to vše se dá zachytit opět pomocí nástroje zesvětlování a ztmavování podkladu. Záhyby látky  vytvořené pomocí stínů a světel, olemované okraje a trčící nitky... tak to mě bavilo hodně.

Další drapérie bylo něco jako sukně a naučili jsme se i přidat vzor na látku opět pomocí speciálního štětce, který jsme si vytvořili - tady šlo o krajku. A konečně přišla na řadu i barva :)

A na závěr textilie zavěšená do "U" a pokus o barevnost: