en-Jak jsem si nakreslila Tarotové karty

05/09/2017

Tohle mi, přátelé, vážně zvedlo náladu. V mé oblíbené skupince na faceboku Pastelkou proti stresu mi jedna "pastelka" okomentovala jeden vznikající obrázek, že se podobá na nějakou tarotovou kartu a jestli bych prý nechtěla nakreslit celou malou i velkou Arkánu, hihi. Asi to bylo myšleno jako žert, ale mě to doslova vystřelilo ze židle, protože já jsem takový blázen, že takové karty jsem si opravdu nakreslila už dávno a ZAPOMNĚLA JSEM NA NĚ!

Následovala tedy hrabací výprava do mé knihovny, která úspěšně skončila vítězným pokřikem - tady jsou, poklady moje!!!

Cesta 20 let zpátky do minulosti

Takže, bylo mi asi 17 nebo 18 let. Od doby, jak jsem se naučila číst, jsem hltala všechny ezoterické knížky, co měli v Žilinské knihovně k dispozici. Až jsem se dopracovala k Tarotu a výkladu karet a velmi jsem po tarotových kartách zatoužila.

Když jsem pak místo karet dostala k narozeninám knížku o tarotu, první co mě napadlo bylo, že si tedy ty karty podle knížky nakreslím a basta. Dnes bych řekla, že to byl projekt jako blázen, ale tehdy mi to přišlo naprosto logické a samozřejmé. Chceš karty, nemáš peníze, no tak si je nakreslíš a je to :-D

Vzorem mi byla tedy kniha "Cesty šťastia" od Evelin Burger a Johannes Fiebig a karty Rider-Waite:

Velká a malá Arkána

Šla jsem na to pěkně po pořadě, od Blázna ve velké Arkáně. Vzala jsem to jako příležitost se o jednotlivých kartách něco naučit a pochopit jejich význam. Před samotným kreslením jsem si vždy nejdříve přečetla rozbor karty a až potom jsem se pustila do kreslení - podle malého obrázku v knize. Moje karty jsou tedy ručně kreslenými kopiemi těchto obrázků.

Pro pořádek bych chtěla zmínit, že obrázky karet Rider-Waitova tarotu namalovala začátkem 20.století britská umělkyně a okultistka Pamela Colman Smith, podle instrukcí akademika a mystika A.E.Waita. Karty byly poprvé publikovány nakladatelstvím William Rider & Son v roce 1910, a to s velkým úspěchem. Doposud jsou tyto karty velice oblíbené u příznivců tarotu.

Samozřejmě originální karty jsou plně barevné. Já jsem měla v knize jen černobílé obrázky a k vybarvení svých kartiček jsem se nakonec nikdy nedostala, jak vidíte.

Karty a jejich každodenní pomoc

Když jsem měla hotovou celou sadu 78 karet - trvalo mi to snad několik měsíců - začala jsem je intenzivně používat. Pomáhaly mi v obdobích nejistoty, když jsem se potřebovala nějak rozhodnout a rozum mi neporadil, nebo když jsem chtěla pochopit víc do hloubky význam některých věcí, které se staly. Líbilo se mi, že autoři příručky přistupují ke kartám "s nadhledem" - bez toho, aby jednotlivým obrázkům přisoudili kladný nebo záporný význam. Žádná karta není "špatná" nebo "dobrá", jsou to neutrální obrazy, které nám ukazují zrcadlo aktuálních pocitů, strachů, vědomých i nevědomých stavů mysli. Je to taková příručka k pochopení sebe sama a věcí, které se nám dějí. Jistě se s nimi dá vykládat i budoucnost, ale to je podle mě je takový "vedlejší produkt".

Karty jako omalovánky?

Došlo mi, že tato moje 20 let stará kreslená láska mě ovlivnila víc, než si jsem doteď dokázala uvědomit. Ty karty a moje současná tvorba omalovánek mají hodně společného... Doteď o každém obrázku, který vymyslím a chystám se ho dát na papír, hodně přemýšlím, snažím se do něj vložit poselství, dát mu nějaký smysl a vybavit ho symbolikou... Aby člověku, který bude můj obrázek vymalovávat, také něco přinesl - něco víc, než jen klidné soustředění a pohlazení nervů... Pro mě tam vždy musí být nějaký další - hlubší - rozměr...stejně jako u obrazů, která maluji na plátna.

Na tomto mém obrazu je jasně vidět inspirace právě kartou Blázen:

Najít tyto moje staré karty bylo pro mě takovým "déja-vu"! A roste ve mě rozhodnutí nakreslit si opět sadu tarotových karet - tentokrát ale kompletně podle sebe, i když se budu ráda nadále přidržovat symboliky Rider-Waite tarotu.

A nebudou to tedy ledajaké karty - budou to OMALOVÁNKOVÉ karty!!! :)


Obrázky k volnému stažení!!!

Pokud vás moje ručné kreslené kopie karet zaujaly jako omalovánky, několik karet z velké Arkány jsem pro vás naskenovala a přizpůsobila k tisku na velikost A5. Můžete si je stáhnout na tomto odkazu, pod heslem: lenkafi

https://uloz.to/soubory/LF/taroty

Obrázky jsou volně ke stažení jen pro osobní potřebu, pokud si je vytisknete a vymalujete, budu velmi ráda, pokud se o svoje dílo pak podělíte na facebooku na mé stránce:

https://www.facebook.com/lenka.filonenko.arts


Omalovánky Kapka štěstí jsou k prodeji už i na Fleru:

Na tomto místě bych ráda zájemcům o mé omalovánky pro dospělé připomněla, že jednu omalovánkovou knížku už na kontě mám :) Najdete ji tady:

 https://www.fler.cz/zbozi/kapka-stesti-omalovanky-pro-dospele-8756524

***AKCE*** Při zakoupení 2 a více výtisků Kapky štěstí dostanete ode mě slevu na celou objednávku 20%. Akce trvá do 20.9.2017.

Děkuji vám za pozornost a přeji hezký konec léta! Lenka