en-Objevila jsem Ameriku - testování iPad Pro a Apple pencil

05/06/2018

Co se týče moderních technologií, někteří z nás jsou vždy krok vpřed. Já mezi ně nepatřím, spíš jsem vždy o krok pozadu.

Miluji všechny druhy papíru, jeho různou strukturu, barvu, tužky, pastelky, vůni různých druhů barev a dotek štětce na plátně... S láskou vzpomínám na dobu svého dětství, kdy maminka - výtvarnice pracující ve známém Považském muzeu v Žilině/ Budatíně - měla pracovnu v útrobách krásného Budatínského zámku. Byla to místnůstka utajená před zraky návštěvníků, plná neuvěřitelného tvořivého chaosu, vonící ředidly a barvami, všude samé papíry, inkousty, pera, štětce, panely, pravítka, nákresy... Později přibyla zázračná mašina jménem Plotr, která vyřezávala písmena ze samolepící folie. Pro dítě zázrak! A co bylo úplně nejlepší, do pracoven (mámin ateliér byl úplně na konci) se dalo z honosných prostor zámku vniknout tajnými dveřmi ze zámecké jídelny :)

Z těchto dob ve mě zůstala láska k té manuální stránce výtvarné činnosti. Samotné tvoření je jedna věc, ale cesta, která k němu mě vedla vždy přes šustění papíru, škrábání tužkou, gumování nepovedených tahů plastickou gumou, namáčení pera do inkoustu, anebo do akvarelových či jiných barev... jak se jednou pomýlíš, jde to těžko zamaskovat, jedině přemalovat.

V podobném duchu doposud tvořím své omalovánové knihy a občasné ilustrace. Někdy si u toho zanadávám, věčně mi dochází papír, láme se tužka, dochází linery, děti mi berou plastickou gumu a já ji pak pořád hledám mezi modelínou... ale miluju to - avšak nejvíc mě štve skenování hotových obrázků a nekonečné čištění a přizpůsobování k tisku. A teď se konečně snad dostávám k věci.

Technologie.

Rozhodla jsem se, že nebudu před ní zavírat oči a pokusím se o kamarádství. Nejdřív jsem se zkamarádila s Photoshopem, Illustratorem a grafickým tabletem, tato trojka mi už tradičně pomáhá v úpravách manuálně kreslených obrázků. Avšak co mě dostalo do kolen, byl právě tablet iPad Pro, který jsem zkoušela před pár dny společně s Apple pencil. Zkusila jsem kreslit v aplikaci ProCreate a div se světe, šlo to a nebylo to nijak složité! Ani pro malířku z pravěku, jako já.

Takže tady přikládám video, které natočil můj pohotový muž, když viděl, jak s nadšením čmárám po této desce - jde o úplně první kontakt, a hele, ono to funguje a skvěle! Představuji tedy svoji úplně první čmáranici na iPadu Pro a brzy se přihlásím s dalšími - okamžitě po vyzkoušení jsem si MUSELA tuhle věc i s perem objednat :)

Myslím, že s tímto přístrojem určitě z mého pracovního stolu nezmizí všechny ty papíry, pastelky, tužky, fixy, pravítka, pera a gumy, protože tahle vášeň už je mou součástí. Ale věřím a doufám, že mi iPad pro pomůže s tvořením hlavně na cestách, kde už nebudu sebou vláčet skicák, tužky, gumy a fixy a věčně je hledat v baťohu a doma vše skenovat a pročišťovat... Brzy se ozvu s každodenními zkušenostmi :)

Zatím přeji vám všem krásný konec jara a začátek léta!