en-Pastelky pro dospěláky

08/06/2017

Pastelky nejsou jen pro děti!

Jsem moc ráda, že se v posledních letech rozšířila obliba pastelek i mezi kreslícími dospělými. Rozhodně je to ta nejvíc praktická kreslící pomůcka, stačí vytáhnout papír, pastelky a jde se na to. A že už nemusíme kreslit jen pastelkami, které jsme šlohli dětem z aktovky, to je jasná věc. Na trhu je obrovské množství značek a odstínů uměleckých pastelek, až se z toho člověku hlava zatočí.

Pokud s kreslením začínáte, není potřeba se stresovat. Nekupujte ale první levné pastelky, co vám v papírnictví přijdou pod ruku - často jsou tvrdé, barvy bledé, drolí se... Aby vás takový zážitek od kreslení neodradil hned na začátku, raději pohledejte rovnou umělecké pastelky - za cenu kolem pětistovky seženete kvalitní pastelky sytých barev i v dostatečně velké škále odstínů. Utrácet tisíce za pastelky v té nejvíc top kvalitě můžete klidně až později, když už budete vědět přesně, co od nich očekáváte a proč.

Moje "sbírka" pastelek

Moje sbírka pastelek je zatím velice skromná. Mám jednu 50ks sadu pastelek Crayola, a pak po pěti kusech pastelek od dalších výrobců. Takové testovací kusovky, které jsem si naslepo objednala, abych zjistila, zda potřebuji rozšiřovat svoji milou sadu Crayolek o další značky a odstíny.

Následuje tedy moje soukromé porovnání pastelek Crayola, Raffiné Color Marco, Bianyo, Marco Renoir, Hero, China watercolour pecils. Crayolky mám z obchůdku Famtoys.cz ( https://famtoys.cz/cs/pastelky/691-crayola-pastelky-kouzelne-50ks-71662600501.html) a ostatní ze Sbohemnudo.cz ( https://www.sbohemnudo.cz/kategorie/psaci-potreby/pastelky/).

Jak se mi kreslilo s různými druhy pastelek

Hodnotila jsem sytost barev, měkkost/ tvrdost a jak pastelky reagují na změnu tlaku - jak se s nimi stínuje a dále jak se dají míchat a překrývat.

Crayola

Tyto pastelky mají podle mě vyšší sytost barev, v balení 50ks je hezká škála barev, oceňuji zejména hodně oranžových a zelených odstínů. Nejsou ani tvrdé, ani měkké, hodí se pro detailní kresbu. Většina odstínů jsou báječně syté. Míchají se poměrně hezky, při stínování se barva ukládá rovnoměrně. Podle mého názoru tyto pastelky bohatě postačí pro začínající až středně pokročilé vybarvování. Poměr ceny a kvality je příznivý - při ceně 550 Kč za balení 50 ks. Objednávám je na Famtoys.cz.

Bianyo Colour pencil

Tyto pastelky mě mile překvapily sytou barvou, jsou spíše měkké a míchají se příjemně. Stínování je pěkně plynulé. Nemůžu bohužel hodnotit barevnou škálu, protože jich mám jen pár barev. Myslím, že jsou srovnatelné s Crayolou, ale o něco měkčí. Vypadají velmi obyčejně, jen se stručným nápisem Colour pencil, tak jsem spíše čekala kvalitu "no name" pastelek z Číny, ale opravdu mě velice překvapily.

Marco Raffiné Color

Tyto pastelky mám v několika zemitých odstínech. Jsou spíše měkké, pěkne kryjí papír a krásně se s nimi stínuje. Také se dobře míchají. Ideální pro vybarvování ploch a umím si představit, že v těch správných odstínech se s nimi budou výborně vybarvovat pleťovky.

China Watercolour

Název pastelek je sice opět takový anonymní made in China, ale musím říct, že mě celkem mile překvapily. Barvy jsou jasné, mohly by být sytější (kromě tmavě modré na obrázku, ta je fajn. Světle červená je naopak na obrázku velmi sytá, ve skutečnosti je mnohem světlejší), ale možná jen nemám správný vzorek barev. Jsou spíše tvrdší. Stínování je trochu těžší, neroztírají se po papíru tak rovnoměrně, jak bych potřebovala, ale pořád to jde.

Abych k nim byla spravedlivá, jedná se o pastelky rozmývatelné vodou, na způsob akvarelových pastelek, tak proto možná jejich vlastnosti "na sucho" až tak nevyniknou. Rozmývacím pastelkám se ale budu věnovat někdy příště a na tyto určitě nezapomenu.

Marco Renoir

Tyto pastelky jsou nejměkčí z mé malé sbírky. Přijdou mi trošku jakoby už mířily do voskovek, jsou měkké, mastnější, dobře kryjí. Jsou tedy vhodné především k vybarvování ploch. Detaily samozřejmě zvládnou taky, ale je potřeba je často ořezávat - což společně s faktem, že jsou velmi tenké, naznačuje, že se budou rychle zmenšovat...

Stínování je rovnoměrné, vynikne na zrnitějším papíru. Jakmile je nanesu pod vyšším tlakem, krásně pokryjí papír, ale pak působí jako maska - nedají se "přemalovat" nebo překrýt. Prostě jako voskovka. Barvy jsou syté (ta žlutá je famózní) a jasné. 

Hero Color pencil

Tak tyhle pastelky by ve výběru uměleckých pastelek radši být neměly - to jsem si pomyslela, když jsem s nima poprvé začala kreslit. Pak jsem zjistila, že skutečně se řadí mezi pastelky školní a ne umělecké, a tím pádem se do tohoto článku asi moc nehodí. Nicméně pro děti do školy anebo na nouzové kreslení, proč ne.

Je ale třeba počítat s tím, že jsou velmi tvrdé, barvy bledé, špatně kryjí papír, ve stopě se objevují bílá místečka a dost se při kreslení drolí. K vykouzlení syté barvy je nutné hodně, ale hodně tlačit...

Tak které pastelky vybrat?

V tomto článku jsem popsala jen několik málo značek pastelek spíše v té levnější polovině široké nabídky pro nadšence kreslení. Proto pokud pastelkujete jen relaxačně a pro vlastní radost, a nechcete utrácet za pastelky tisíce, v mém krátkém porovnání můžete najít svého favorita. Já zatím zůstanu u Crayoly (viz obrázek motýlí víly) a časem si možná pořídím měkčí Raffiné Color Marco, které se staly mými favority č.2. a to především pro vybarvování pleti.

Přeji hodně radosti s malováním :)