en-Znamení zvěrokruhu - nakouknutí do zákulisí tvorby

01/11/2017

Ti, kdo mě znají a sledují moji práci přes mou facebookovou stránku Lenka Filonenko Arts anebo ve skupině Pastelkou proti stresu nebo Milujeme omalovánky, vědí, že jsem aktuálně až po uši zahrabaná ve tvorbě nové omalovánkové knížky pro dospělé.

Téma je zajímavé pro všechny, kteří fandí astrologii a zajímají se o osobní rozvoj. Knížka je momentálně v poslední fázi zrození, čeká v tiskárně na poslední pokyn k tisku. A co jsem dělala ty předešlé tři měsíce?

Vše začalo někdy v červenci tím, že jsem se rozhodla udělat omalovánkový nástěnný kalendář se znameními zvěrokruhu a pustila se do prvních kreseb:

O astrologii se laicky zajímám... prostě dlouho :) Opravdová astrologie nemá nic společného s "horoskopy" v časopisech. Spíš ji vnímám jako cestu k (aspoň částečnému) sebepoznání. Když jsem byla dítě, vrtalo mi hlavou, jak je možné, aby všichni lidé na světě byli podle svých znamení horoskopu rozděleni do 12 skupin a měli by se chovat v rámci své skupiny stejně. Všichni Lvi by měli být podle horoskopů sebevědomé hvězdy a všechny Ryby zase duchem nepřítomní snílci. A já, nesmělé a introvertní lvíče jsem se cítila, že je se mnou asi něco špatně, že ani zdaleka neběhám po jevišti života s tou sebejistotou, jak se psalo v časopisech o Lvech :) Časem jsem zjistila, že existuje něco jako ascendent, domy, uzly...a že každý člověk je prostě jedinečným koktejlem vlivů, které působily v momentu jeho zrození a namíchaly naprosto individuální osobnost. A to sluneční znamení je jen základ, jako indície "jdi na sever", ale přesnější mapy a cestičky v rámci toho svého směru může člověk vykoumat teprve díky podrobnějšímu zkoumání svého horoskopu.

Obrázky do zvěrokruhové knížky vznikaly tak, že jsem si nejprve sama v sobě utřídila, co pro mě které znamení představuje. Pak jsem si pro inspiraci přečetla příslušnou pasáž v mých oblíbených knihách (Vnitřní obloha od Stevena Forresta a Archetypy zvěrokruhu od Katheleen Burt) a nechala svou představu trochu krystalizovat, než nabrala v mojí hlavě konkrétnější rozměry. Takto vzniklo 12 obrázků znamení zvěrokruhu. A protože jsem od myšlenky kalendáře upustila a změnila jsem ji na myšlenku omalovánkové knížky, přidala jsem postupně ke každému znamení další obrázek s tradičními symboly - astrologický symbol, tradiční zobrazení znamení, znak vládnoucí planety a květinu, která se k danému znamení hodí. 

Nakonec jsem přidala dalších 12 stránek - ke každému znamení stručnou charakteristiku, popis cílového bodu a stínu. Jsou to koncentrované informace, které nám malinko můžou posvítit na cestu, uvědomit si naše silné stránky i slabiny, způsoby myšlení a šance, jakým směrem se vydat ke spokojenějšímu životu... Texty jsou dvoujazyčné - česky/ anglicky.

Po dokončení všech obrázků jsem je běžela nechat naskenovat, a pak následovaly hodiny a dny grafických úprav, napasování do správných formátů...uf... a v neposledné řadě návrh obálky knížky... a takto se mi povedl či nepovedl, posuďte sami:

Seřadit všechny stránky, aby následovaly pěkně za sebou, tak to mi asi sežralo nejvíc nervových buněk z celého procesu :-D

Nicméně dílo jsem včera odevzdala do tiskárny a dnes jsem si vyzvedla nátisk obálky:

Dále už je to tedy mimo mých rukou - což mne trochu znervózňuje, protože mám ráda svou tvorbu pod kontrolou - ale věřím, že to dobře dopadne a přiznám se, že se už těším, jak si některý večer konečně přečtu knížku (a nebude o astrologii) anebo si třeba nalakuji nehty!

Odevzdání dat do tiskárny jsem už dnes oslavila tím, že jsem si po roce zašla ke kadeřnici a doma večer konečně navařila pořádnou večeři. Myslím, že všichni doma si oddechli, že budu na chvíli duchem přítomná a nebudu mluvit jen o svých omalovánkách... :)

Ale v hlavě mi už víří další projekty...kuš!