5 jednoduchých kroků, jak stínovat pastelkami

06.02.2024

Jak jednoduše vybarvit a vystínovat obrázek, aby vypadal plasticky a zajímavě?

Mám velmi jednoduchý postup ve 4 krocích, s použitím 3 odstínů jakékoliv vybrané barvy - já jsem zvolila modrou:

  • 1 středně tmavý tón
  • 1 hodně tmavý tón
  • 1 hodně světlý tón

Na tomto obrázku jsem na blůzku víly použila pastelky Prismacolor premier, názvy barev najdete na fotkách. Obrázek je z omalovánky FAIRY BLISS, kterou můžete zakoupit ZDE.

Postup:

1. Základní vrstva:

Celou plochu rovnoměrně. bez velkého tlaku vybarvím středním, základním tónem. Tady spousta lidí skončí a to je velká škoda.

2. Tmavá místa:

Vytvořím stíny tmavým tónem - stínuji pouze nejvíc tmavá místa (v mých omalovánkách je jemné šedé předstínování, které nás hezky navede, kam dávat ty tmavé barvy).

3. Světlá místa:

V tomto kroku pomocí světlé pastelky zvýrazním pouze světlá místa + zároveň se mi hezky propojí se spodní vrstvou a zakryjí se prosvítající bílá místečka na papíře (můžu i víc tlačit a vrstvy se propojí). Během vybarvování otírám hrot pastelky, aby byl čistý. Nejdu ovšem do tmavých míst z 2. kroku, držím se pouze na světlých až středně tmavých místech.

4. Zvýraznění nejtmavších míst:

Vrátím se s tmavou pastelkou jen tu a tam do nejt,avších zákoutí, tedy tam, kde nejméně dopadá světlo. Tím hotové kresbě dodám hloubku.

5. Detaily:

Můžu na detaily použít tenký liner, já jsem použila bílou Poscu a zlaté pero Uniball.A teď už jen vymalovat zbytek obrázku

Jak se ti líbí tento postup? Používáš ho taky? Anebo ho vyzkoušíš?