Akvarelové barvy White nights - recenze

07.02.2019

Tyto barvy jsem před dvěma lety dostala k narozeninám od kamarádky z Ukrajiny a bylo to právě díky nim (díky Rajo!!!), že se spustila moje akvarelová mánie. Byla to tenkrát sada 24 barev, které mě naprosto překvapily svou sytostí a krásnými až zářivými pigmenty.

Byla jsem příjemně překvapená, když jsem přišla pak na první lekci kurzu akvarelu v Draw planet, že tam právě také používají tyto barvy! Mají s nimi výborné zkušenosti - a není se co divit. Netrvalo dlouho a pořídila jsem si, tentokrát v čechách, větší sadu 36 barviček a dnes jsem se rozhodla podělit se o své dojmy z rozbalování a zkoušení barev.

Sada je zabalená v bílo modré papírové krabici, s motivem ruského města St. Petersburg - tedy Petrohrad, kde se tyto barvy vyrábí.

Název White nights - Bílé noci - je podle přírodního jevu, kdy slunce večer nezapadne za obzor a v noci je světlo jako za soumraku. Cituji z Wikipedie: "Období bílých nocí v Petrohradě trvá od konce května do poloviny června. Přesné datum není stanoveno. Bílé noci jsou osobitým symbolem Petrohradu: v toto roční období se ve městě konají nejrůznější festivaly, koncertní programy a národní slavnosti. Obraz Bílých nocí se velmi promítl i do umění a literatury."

V obalu najdeme praktickou bílou plastovou krabici, ve které najdete i paletku k míchání barev - tato přídavná paletka se dá vybrat a položit stranou.

Vybalování barviček z papíru bylo jako rozbalení nejlepší čokoládové bonboniéry - člověk se těší na další a další... Naštěstí jsem odolala pokušení okamžitě papírové obaly strhat z bonbonů a hodit do koše, a nejdřív jsem si vzorně odepsala názvy jednotlivých barev tak, jak jsou připraveny v krabici. Ukázalo se to jako dobrý nápad :)

K barvám je přibalen i vzorník, který si sami vyplníte jednotlivými nátěry a slouží pro lepší orientaci. Doteď jsem tento zlepšovák nepoužívala a v barvách jsem se ztrácela - ve vaničce totiž všechny tmavé barvy vypadají podobně, a až použitím zjistíte, že to, co jste si mysleli, že je tmavě zelená, tak byla fialová a podobně. Rozumným organizovaným bytostem to asi přijde přece jako samozřejmost si udělat vzorníček s názvy v pořadí, pro mě to byl velký krok vpřed :D

Barvy jsou prostě nádherné, nebudu psát, které miluji nejvíc, protože ve finále je miluju všechny. Kromě bílé. Tu jsem nikdy moc nepoužila, ale možná to s ní prostě neumím.

Na stránkách výrobce Nevskaia Palitra se o White nights píše:

"Bílé noci" jsou profesionální akvarely nejvyšší kvality, které kombinují tradice starých mistrů a moderní výrobní techniky. Barvy se vyrábějí z jemně mletých pigmentů a pojiv přidáním arabské gumy, která je nejlepším přírodním pojidlem pro profesionální akvarely. Barvy mají vysokou intenzitu barevných odstínů, které se neztlumí ani při přidání většího množství vody. To je dáno vysokou koncentrací a jemnou zrnitostí pigmentu. Barvy mají dokonalé vlastnosti pro míchání, rozmazávání a roztírání. "

White nights jsou k dostání i u nás v několika e-shopech i pár kamenných obchodech, a cena je velmi dostupná v porovnání s vysokou kvalitou. Podle velikosti barevné paletky:

  • základní sadička 12 barev: kolem 500 - 600 Kč
  • střední sada 24 barev: kolem 900 - 1000 Kč
  • velká sada 36 barev (zde v článku): kolem 1300 - 1500 Kč

Na závěr tedy shrnu svou recenzi na akvarelové barvy White nights: u mě mají za 1. Barvy syté, prý světlostálé (to ukáže čas), dobrý poměr cena/výkon. Doporučuji! :)