Akvarelové slunečnice

16.04.2021

Po dlouhých měsících ztrávených detailními kresbami do omalovánek a digitálních ilustrací mě potěšila objednávka obrazu akvarelových slunečnic. Jsou to mé oblíbené (já vím, říkám to asi o všech) a opět mě probraly k životu.

Slunečnice maluji už po čtvrté, a pořád mi žádné nezůstávají pro sebe - tak jsem se rozhodla, že tentokrát namaluju rovnou dva obrazy najednou. To jsem úplně nesplnila, ale mám solidní základ pro další obraz připravený.

A takto to dopadlo:

A jak tento obraz vznikl? Nejprve jsem si podrobně rozkreslila tužkou všechny tvary - k malování používám několik referencí z internetu, nakombinuju si obvykle vlastní kompozici podle několi různých fotek.

Potom jsem papíry připevnila k podložce malířskou páskou, aby se mi nezvlnily. Pořádně jsem je provlhčila širokým štětcem s vodou a pak naťupala barevné fleky, které se krásně rozpily. Tyto mi poslouží jako pozadí.

Až papír uschnul, pustila jsem se do malování okvětních lístků. Většinou postupuji po jednotlivých tenkých vrstvách barev od světlejších po tmavší. Středy květin nikdy nemalujte jednolitou tmavě hnědou barvou - když necháte světlejší střed, působí to víc plasticky a živě. Pak následovalo vymalování stonků a listů opět nejsvětlejší barvou, kerou jsem následne postupně na potřebných místech ztmavovala.

U listů a stonků nepoužívám jen zelené odstíny - ale i trochu žluté, oranžové a modré, což pomůže k tomu, aby listy nevypadaly "placatě" a nezáživně.

Poslední krok - cákance. To je moje oblíbená část! Nejdřív si zakryju pomocí malých papírků všechny části obrazu, které chci uchránit před cákanci - teď jsem zakryla hlavně hlavy slunečnic. Pak si pořádně namočím velký štětec v barvě a cákám, Nejlíp funguje bouchat se štětcem přes druhou ruku, tak se barva rozprskne rovnoměrně.

Nakonec rámování, balení a mmentálně už obraz cestuje pořádně zabalený ke své nové majitelce.

Už hotové akvarelové obrazy si můžete koupit v mém e-shopu TADY, anebo si objednat nějaký na míru na mailu: lenka.filonenko@gmail.com