Asi jsem se zamilovala... do olejomalby!

23.01.2018

V neděli jsem měla možnost se zúčastnit fantastického malířského workshopu, který byl organizovaný a vedený známým hyperrealistickým malířem Alexandrem Pavlovem. Byl to úžasný zážitek, protože se nás na místě sešlo téměr padesát a všichni jsme malovali portrét podle společné předlohy. Nic podobného jsem zatím nezažila a doteď jsem z toho úplně vedle!

A co že jsem to tam nakonec namalovala?

Chtěla bych podoktnout, že olejové barvy jsem použila poprvé v životě - vlastně nevím přesně proč, ale vždy jsem před nimi měla respekt - možná to bylo spíš tím, že jsem si myslela, že se s nimi musí požívat terpentýn (který smrdí a škodí zdraví), a já musím malovat v ložnici, protože jinam se s tím v našem bytě nevejdu., a tím pádem bychom v tom smrádku museli všichni spát.

Takže teď se možná někteří malíři smějí, protože o existenci olejíčku, který nesmrdí, jsem vůbec netušila a objevila jsem ho až předevčírem na workshopu. Je to "roztok rafinovaného běleného lněného oleje ve white-spiritu s přídavkem sikativu" a dá se zakoupit třeba tady (jako i kvalitní barvy a vysokogramážová plátna): https://www.artalio.com/Redidlo-903-120-ml-d18.htm

Alexandr Pavlov používá k ředění barev právě tento olej a maluje technikou "a la prima". Více o jeho fantastické tvorbě se můžete dozvědět tady.

Na workshopu jsme se dozvěděli postupy míchání barev a samotného malování portrétu, byl to velmi intenzivní den, natřískaný informacemi a tvorbou. Odcházela jsem unavená a šťastná, s napůl dokončeným portrétem a pocitem, že olejomalbě začínám malinko rozumět a co víc - zamilovala jsem si ji!

A takhle vypadalo moje malování, krok za krokem:

Předloha
Předloha
Přenesená předloha na plátno
Přenesená předloha na plátno
Pleť dala zabrat a s tímto po celodenním malování odcházím domů
Pleť dala zabrat a s tímto po celodenním malování odcházím domů
Obočí a vlasy
Obočí a vlasy
Příprava
Příprava
Začínáme očima
Začínáme očima
A doma práce pokračuje...obávaný nos a rty
A doma práce pokračuje...obávaný nos a rty
A ještě není hotovo
A ještě není hotovo

Nakonec jsem dodělávala límeček, řasy a výsledek dopadl takto (foceno v interiéru za slunečného dne):

Tímto děkuji panu Pavlovi za úžasný den a tu spoustu informací. Oleje už se nebojím a dokonce se těším na další obraz :)