Ilustrace pro průvodce Prahou

25.04.2019

Určitě jste někdy byli na prohlídce nějaké turisticky zajímavé památky a po projití všech místností, schodišť a pater se vám všechny ty místa v hlavě pomíchaly tak, že už si nepamatujete, kde co vlastně bylo, ve kterém patře a vedle čeho (mě se to tedy stává i v turisticky nezajímavých budovách, hlavně na úřadech a podobně :)) ... Anebo jste si jen fotili budovu zvenčí, prohlíželi fotografie zevnitř a říkali si, kdepak v tom paláci se asi nachází ta a ta místnost.

Tak přesně v takových chvílích by se hodily obrázky podobné těm, které právě vytvářím pro jedno nakladatelství do knižního průvodce Prahou. Budovy s průhledy dovnitř, které ukazují, co se v tom bludišti kde nachází.

První dokončenou ilustrací z této série je Starý královský palác.

Upřímně řečeno jsem se při těchto obrázcích pěkně zapotila. Nejtěžší je zpracovat výchozí podklady - najít správný úhel natočení budovy tak, aby byly vidět důležité místnosti a zachovat správnou perspektivu. V tomto ohledu mi hodně pomohlo Google Earth, kde jsem si mohla budovu přiblížit z ptačí perspektivy a točit s ní tak, abych našla ten nejvhodnější úhel pohledu. Dalším krokem bylo vybrat fotografie exteriérů, interiérů, kterých jsem se mohla držet - ale nejlepší bylo vzít foťák a jít na prohlídku jako turista.

Dokončený rozkres všech místností a detailů
Dokončený rozkres všech místností a detailů
Postupně přibývají barvy...
Postupně přibývají barvy...

Dalším obrázkem je podoba Staroměstské radnice, od hromadění podkladů, přes osobní prohlídku "na vlastní oči", náčrt, rozkres linií a všech detailů, a nakonec barevné malování, stíny... Přes 30 hodin čistého kreslení... Největším oříškem byl samozřejmě orloj :)

Další budovy jsou přede mnou, snad z toho nezačnu šilhat - nicméně mám z obrázků radost, a i když nejsem úplně milovník historie, tak mě to donutilo se jít podívat na místa, kam bych jinak z vlastní iniciativy nešla a nakonec zjišťuji, jak mě to baví!