Jak na perleť s pastelkami

13.05.2020

Květen je nejen měsícem lásky, ale nově i mořských panen! Ilustrátoři a kreslíři po celém světě se ve velkém zapojují do výzvy #MerMay, a podobně jako u "Inktobru" každý den nakreslí nový obrázek - mořskou pannu (anglicky "mermaid" + květen "May" = dohromady "MerMay")

Sice jsem se z časových důvodů nezapojila, ale aspoň nějakou tu mořskou pannu jsem zvládla nakreslit :)

K mořským pannám a třpytivým mořským hlubinám určitě patří mušle, ryby, koraly, perly a k nim různé krásné perleťové a opálové efekty. Vymalovat perleť není až tak těžké, jak se může na první pohled zdát a je to velmi efektní - stojí za to vyzkoušet!

A jak na to?

1. Potřebujeme pár pastelek v jemných pastelových tónech: tyrkysová, žlutá, lososová, modrá, zelená, fialová - vše v jemných "dětských" odstínech a k nim pár pastelek na zvýraznění barevných perleťových odlesků: já jsem zvolila tmavě tyrkysovou a tmavě modrou.

2. Aby mušle působila trochu realisticky, nachystáme si k utlumení příliš živých barev a ke zvýraznění stínů i středně tmavou šedohnědou.

3. Na začátku nanášíme flíčky a nepravidelné pruhy světlých pastelových barev a postupně ztmavujeme hlavně po okrajích, aby nám v středové oblasti zůstal velký světlý odlesk a mušle tak nabrala prostorovost.

4. Pár "nedokonalostí", jako pár jemných škrábanců anebo teček k realistické mušli také patří.

5. Když se nám zdá vybarvená mušle příliš divoká, použijeme šedo-hnědou pastelku a po stranách jí barvy trochu ztlumíme, plus sem tam přidáme proužek šedo-hnědé i v těch světlých, výrazných oblastech.

6. Nakonec přidáme pár čistě bílých odlesků gelovým anebo akrylovým perem a třpytky podle libosti.

Celý postup můžeme okoukat na mém videu:

A kam na ty nápady a barevné kombinace chodit?

Když chceme, aby náš obrázek působil realisticky, je nejlepší projet obrázky dané věci (tentokrát mušle a perleti) na internetu a prozkoumat, jak tyto objekty ve skutečnosti vypadají, jaké jsou na nich často barvy a jak jsou tyto barvy, stíny a světla rozmístěny. Můžete použít i opravdovou mušli, ale podle mé zkušenosti je jednodušší kreslit podle ploché fotky.

Okoukejte nejvýraznější efekty tedy z fotografií a zkuste je přenést pastelkami na váš obrázek.

Líbí se vám obrázek mořské panny?

Je ke stažení zdarma, pokud odebíráte můj newsletter (společně s mnoha dalšími obrázky k vybarvení).

Přihlásit se můžete tady (klikni dole) - hned po přihlášení a potvrzení svého e-mailu dostanete dva obrázky Lotosové dámy + odkaz na mou galerii obrázků k volnému stažení.