Jak vybarvit obrázek v barvách sépie

08.09.2021


Když používáme omezenou škálu hnědé po celém obrázku, je velmi důležité myslet na dostatečný kontrast. Určíme si oblasti, které jsou na světle a tedy světlejší a oblasti, které budou ve stínu - tam použijeme tmavší tóny a větší přítlak na pastelku.

Co jsou to "barvy sépie"?


Určitě znáte staré fotografie, které nejsou černobílé, ale v odstínech hnědé. Hnědá barevná škála je pro lidské oko velmi příjemná, příjemnější než šedá škála - proto ji malíři používali odedávna nejen ke skicování a kreslení studií (vzpomeňte si na Leonarda Da Vinci a jeho krásné kresby).  Používali k tomu hnědočervený inkoust, který se získával, jak jinak, než právě ze sépií...

Po vynálezu černobílé fotografie se brzy objevil způsob, jak pomocí jednoduchého chemického postupu ladit barvy fotografií do hněda. Použitím hnědé působí především obličeje portrétovaných osob mnohem přirozeněji a jemněji, než u černobílé fotografie.

Dnes se často ve fotografii používají moderní sépiové filtry, když chceme fotce dát nostalgický, starobylý nádech.


Tak jsem si chtěla tu sépii vyzkoušet i ve své omalovánce Victorian Grace. Nebyla bych to ale já, kdybych tam nepropašovala i nějakou sytou a kontrastní barvu, takže toho papouška si na moment odmyslíme :)

Jaké barvy pastelek se hodí pro "sépii"?


Vlastně všechny odstíny hnědé a béžové, a k tomu tlumené žluté, okrové. Pokud chceme ze sépie trochu vystoupit a udělat obrázek živější a barevnější, můžeme přidat tlumenou lososovou, zlatavou teple oranžovou anebo pudrově růžové odstíny.


Pokud vás zajímá celý postup, jak jsem vymalovala tento obrázek, podívejte se na mé video tady:

Pozadí jsem vybarvila suchými pastely a rozhodla jsem se pro trochu svižnější a zajímavější způsob, než jak se běžně v omalovánkách pastely na pozadí používají. Opět celý postup můžete vidět v tomto videu:

Malování zdar!Omalovánky Victorian Grace si můžete objednat tady: