Jak vymalovat krystaly

01.08.2020

U krystalů je nejkrásnější to, jak všetky ty různé plošky a tvary odrážejí světlo. Na jednom malém krystalu při pozorném sledování uvidíme minimálně deset různých odstínů téže barvy, od nejtmavších zákoutí až po čiré světlé odlesky. Krásu jim dodávají také různé přirozené "kazy" jako trhlinky, bublinky...

Ke kreslení jsem zvolila obrázek Crystal Lady z mé nové omalovánky pro dospělé Enigma. Pastelky jsem použila opět své oblíbené Prismacolor premier.

A jak tedy na krystaly? Než vůbec začneme, je dobré promyslet si, do jakých barev chceme celý obrázek ladit. Já jsem si chtěla vyzkoušet na krystalech různé barvy, ale nádherně bude vypadat i monochromatické pojetí, tedy pokud by všechny krystaly byly vymalované stejnou barvou, v různých odstínech, od nejsvětlejších po nejtmavší.

Abych si ujasnila, jak vlastně takový typický krystal vypadá a jak bych měla na něm rozmístit barvy, hledala jsem na netu obrázky a fotky. To je důležitý krok, "nakoukat" si reálné tvary a barvy a pochopit, jakým způsobem se na nich láme světlo. Jako příklad můžeme prostudovat třeba tyto ukázkové fotografie:

Z tohoto pozorování a porovnávání jsem pochopila, že dobře vypadá, když se sousedící plošky na krystalu výrazně odlišují tmavostí a sytostí, aby tam byl kontrast minimálně na jednom nebo i víc místech téhož krystalu. Ostré ohraničení mezi osvětlenou ploškou a sousední tmavou. Takové však nemůžou být úplně všechny, vidíme i hodně středně zbarvených ploch a tyto kontrasty a odlesky pak z nich vystupují a dávají celému obrázku svěžest a kontrast. Je mi jasné, že na konci bude dobré použít pár tahů bílým gelovým perem na ty nejvýraznější odlesky.

Nebojte se výrazných kontrastů, na některých místech barvu i vynechejte, ať prosvítá bílá papíru a na jiných místech se zas nebojte přitlačit pastelkou s tmavým odstínem (tam, kde jsou nejtmavší stíny, tedy na těch zastrčených a napůl schovaných místech).

Úplně nakonec bílou gelovkou zvýrazněte nejostřejší hrany a doplňte pár prasklinek, bublinek či teček - tím dodáte krystalům více přirozenosti.

Pokud byste chtěli vidět, jak jsem vybarvila své krystaly, můžete se podívat i na mé video:

Omalovánku Enigma si můžete objednat tady.