Kurz akvarelu s Artikonem

23.11.2023

Nechápu, jak se to stalo, ale poprvé v životě jsem se zúčastnila soutěže na instagramu a vyhrála! Vylosovala mě aplikace, takže to byla prostě obrovská náhoda. A co jsem vyhrála??

Naprosto skvělý víkendový akvarelový workshop s malířkou Julií Ustinovich!

Vypuklo to v sobotu ráno v útulném ateliéru pod Vyšehradem, kde se nás sešlo zhruba 10. Vše bylo pro nás perfektně připravené, kdo chtěl, tak si mohl od Artikonu objednat všechny doporučené pomůcky včetně barev, papírů, štětců...

Julie je sympatická malířka žijící v Polsku, maluje hlavně krásné a smyslné portréty a akty a osobně se mi líbí, jak kombinuje u akvarelu jemnost a zasněnost s výraznými barevnými kontrasty. Vždy nám krok za krokem vysvětlila a ukázala postup, od skicování na balicí papír, přenesení kresby na hlavní papír, nanášení vody, míchání barev atd.

Malovali jsme dva obrazy - v sobotu se začalo aktem a v neděli skončilo portrétem.


1/ AKT

Pro mé chaotické já bylo velice uklidňující, že jsme měli daných několik odstínů barev a pouze s nimi jsme pak pracovali. Přesně jsem tedy věděla, jakou siennu kdy použít, jaká zelenkavá půjde do stínů, a nepřeskakovala jsem s štětcem mezi zbytečně velkým množstvím barev.

Než jsme se pustili do skicování podle fotky, nakreslili jsme si na obrázek mřížku, aby se pak jednotlivé tvary lépe přenášely na papír. Tady je podstatné, aby člověk hlídal anatomii - kde se mají rýsovat žebra, jak je napojená klíční kost, jak je nakloněná osa boků atd... Vše nám Julie vysvětlila a pak nás jednotlivě obcházela a pomáhala s nejasnostmi.

Tady jsme malovali na hodně HODNĚ mokrý papír - do vody nám Julie přidala pár kapek býčí žluči ("ox gall liquid"), kterou jsem v životě nepoužila a díky které zůstala vlhkost uzamčena v papíru hodně dlouho a tím pádem jsme mohli malovat jemné přechody na opravdu hodně vrstev. Nebylo ani nutné papír fixovat páskou na podložku, protože byl hodně navlhčený i ze spodní strany, takže se přirozene přilepil k podložce a nevlnil se.

2/ PORTRÉT

V neděli jsem se opět ráno sešli ve studiu a po první kávě (tady musím pochválit organizátory z Artikonu, že jsme měli po celý den k dispozici kávovar a nějaké dobroty na mlsání) jsme se pustili do portrétu.

Po detailním rozkreslení skice jsme opět přenesli obrysy na akvarelový papír a po obědě jsme se pustili do barev. Tentokrát už jsme malovali na částečně suchý papír a navlhčovali jsme pouze obličej - tady už to byl trochu adrenalin, protože se musí pracovat rychle, dokud je daná plocha dostatečně vlhká. Detaily se ladily až po tom, co jsme "nahodili" základní vrstvu pleti.

Ještě před samotným malováním jsme na několik místeček nanesli maskovací kapalinu (odlesky v očích, na špičce nosu, na rtu a nad rty. Další dobrá vychytávka je maskovací prášek, který jsem potřela sem tam ve vlasech - trošku jsem to s ním přehnala, ale už aspoň vím, jak to funguje :)

Používali jsme tubové akvarelové barvy zn. Renesans, které se - včetně všech ostatních pomůcek a médií - dají koupit na e-shopu Artikonu tady: https://www.artikon.cz/

Strávit celý víkend malováním - to už se mi dávno nepovedlo a proto jsem moc ráda, že jsem měla tu možnost. Určitě si pohlídám další zajímavé malovací akce a ráda se zas na nějaký workshop od Artikonu přihlásím.

Pokud tě malování zajímá, je jedno jestli teprve začínáš, anebo už maluješ dlouhá léta - je moc fajn na takový workshop jít. Člověk se něco nového vždy přiučí, pozná nové lidi se stejným koníčkem a hlavně ho to nakopne do další tvorby!

Další plánované kurzy: https://www.artikon.cz/academy

Odkaz na Julii Ustinovich: https://www.instagram.com/jul_ustin/