Zkouška akvarelových brushpenů Ecoline

05.02.2020

Už dlouho jsem po nich pokukovala. Protože do akvarelu jsem blázen a to do všech jeho forem. Tak mě spojení vodovek a fix hodně zajímalo, brushpens se mi zdají praktické a prostě tak nějak šikovné a to nejen do omalovánek, ale i pro ilustrace.

Tak jsem se dočkala a teda byla jsem hodně zvědavá, jak se budou chovat a jak mi to s nimi půjde... Pro lepší představu jsem si vyrobila vzorník a barvy se mi teda hodně líbí!

Vytiskla jsem si tedy svůj nový line art na hladký akvarelový papír a nebojácně se pustila do malování...

První, co mě zaujalo, bylo to, že Ecoline vypadají jako fixy, píšou jako fixy, ale jakmile je začnete rozmazávat vodou, stane se zázrak a chovají se jako akvarel. Mají krásně velké štětečky, které jsou pěkně špičaté a tak s nima namalujete jak tenoučké, tak zatlačením i pořádné tlusté syté linky.

Pozadí jsem vytvořila tak, že jsem vyplnila okraje a "zastrčené kouty" pozadí a pak vzala klasický štětec s vodou a rozmazávala barvu od jejích okrajů. Dají se k tomu použít i vodou plnitelné štětce, ale já jsem stará škola a nejradši mám ty své staré, těžce zkoušené klasické štětce. Po chvilce roztírání vodou se pigmenty Ekolajnů začaly rozpouštět a rozpíjet a daly se krásně rozmazávat.

Myslím si, že je dost důležité použít opravdu akvarelový papír, aby se nám povrch papíru nesedřel. V omalovánkách bych si na toto dávala pozor - u méně kvalitních papírů radši doporučuji méně vody anebo používat místo vody speciální blender, kterým sice dvě barvy do sebe nějak zapustíte, ale ten akvarelový efekt to úplně neudělá. Já jsem ho tedy jen vyzkoušela a hned odložila, ale věřím, že někomu práce s blenderem sedne více.

U křoví na obrázku jsem si vyzkoušela, že můžeme barvy hezky vrstvit podobně jako u akvarelu. Opět jsem brushpenem pouze načmárala "zákoutí" (žlutou na vrchní části křoví a modrou na spodní) a všechnu další práci odvedl štětec. Světle žlutá a tmavší modrá se mi do sebe krásně za použití mokrého štětce zapíjely a vytvářely zelené přechody. Ráda míchám základní barvy a u tohoto obrázku jsem použila maximálně 10 barev z celé sady...

Bílá místa na obrázku, jako u akvarelu, můžeme získat prostým vynecháním barvy anebo pak detaily dodatečně dotvoříme bílým gelovým perem.

Na závěr bych to shrnula takto:

Na detailní práci (buď v omalovánkách s kvalitním papírem anebo na volnou malbu) jsou Ecoline super. Určitě budou fajn i na větší plochy, tam to ale bude chtít odvážnější práci s vodou a tím pádem dobrý akvarelový papír.

Barvy jsou zářivé, připomínají mi anilinky. Jsou velice praktické, ve formě fixů a k dispozici v množství krásných odstínů.

Osobně mi udělaly velkou radost a určitě je budu používat více než třeba fixy. Ale to bude asi tím, že mám ráda tu nepředvídatelnost akvarelu :)

Pokud by vás zaujala předloha zamilovaných lišek, tak nejen k Valentýnu se vám bude hodit odkaz na můj Fler shop a obrázek ke stažení:

Line art: https://www.fler.cz/zbozi/pdf-omalovanka-valentyn-lisky-line-art-11212488

Stínovaná předloha: https://www.fler.cz/zbozi/pdf-omalovanka-valentyn-lisky-stinovane-11212486